Reformy kadrowe w Policji – nowa organizacja i zasady rekrutacji


Ostatnie miesiące w polskiej Policji przyniosły znaczące zmiany, mające na celu poprawę sytuacji kadrowej oraz zwiększenie konkurencyjności zawodu policjanta. Po objęciu stanowiska Komendanta Głównego Policji przez nadinsp. Marka Boronia, rozpoczęto skrupulatną analizę wyzwań, przed którymi stoi formacja. Jednym z kluczowych problemów okazał się wysoki poziom wakatów, który wynosił 16 262. W odpowiedzi na te trudności podjęto szereg działań reformatorskich, których celem jest uzupełnienie kadrowe oraz poprawa jakości pracy funkcjonariuszy.

W marcu 2024 roku stan etatowy Policji wynosił 108 909 funkcjonariuszy. Aby sprostać rosnącym wymaganiom stawianym przed Policją, wprowadzono nowe zasady rekrutacji najwyżej na szczeblu krajowym. W listopadzie 2024 roku uchwalono ustawę, która wprowadziła szereg nowości dotyczących procedur kwalifikacyjnych dla byłych policjantów oraz możliwości tworzenia oddziałów o profilu mundurowym w szkołach ponadpodstawowych. Zmiany te mają na celu nie tylko ułatwienie powrotu do służby osobom, które wcześniej z niej odeszły, ale również przyciągnięcie nowych kandydatów.

W kontekście przeprowadzonych reform, Kluczowym krokiem była także zmiana testu sprawności fizycznej w procesie rekrutacji, którego nowe kryteria wezmą pod uwagę cechy motoryczne istotne w codziennej pracy policjantów. Równolegle, Policja wprowadza hybrydowe formy szkoleń, co zwiększa szanse na awans i rozwój zawodowy. Zmiany kadr oraz procedur mają na celu stworzenie bardziej atrakcyjnych warunków pracy i stabilności zatrudnienia, co w połączeniu z rekordowym zainteresowaniem służbą w Policji, zwiastuje pozytywne kierunki rozwoju tej instytucji w nadchodzących latach.

Źródło: Policja Legnica


Oceń: Reformy kadrowe w Policji – nowa organizacja i zasady rekrutacji

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:9


Zobacz Także