Osiedle Mikołaja Kopernika w Legnicy to interesująca lokalizacja w wschodniej części miasta, które znajduje się na obszarze geodezyjnym 13, znanym jako Przedmieście Wrocławskie, a także częściowo obejmującym geodezyjny obręb 18, zwanym Bielany.
Granice tego osiedla są precyzyjnie wyznaczone przez różne istotne punkty. Od północy granicę wyznacza ulica Wrocławska, biegnąca od Moniuszki aż do linii kolejowej. Wschodnią granicę stanowi linia kolejowa nr 137 relacji Legnica-Katowice, a od południa osiedle zamykają ulice Biegunowa, Radosna oraz J. Malczewskiego. Na zachodzie granice otaczają aleja Rzeczypospolitej i ulica St. Moniuszki.
Osiedle Mikołaja Kopernika sąsiaduje z:
- od północy – cmentarzem komunalnym,
- od wschodu – dzielnicą Piekary Wielkie oraz Osiedlem Piekary,
- od południa – dzielnicą Bielany,
- od zachodu – dzielnicą Kartuzy, znaną również jako Zakaczawie.
Warto zauważyć, że osiedle dzieli się na dwie główne części, które są rozdzielone dwupasmową arterią komunikacyjną wschód-zachód, którą jest aleja Piłsudskiego:
- Kopernik I – położona na południe od alei Piłsudskiego,
- Kopernik II – znajdująca się na północ od alei Piłsudskiego.
Na obszarze osiedla zamieszkuje około 19 000 osób, co czyni je istotnym punktem na mapie Legnicy.
Historia osiedla
Osiedle Mikołaja Kopernika zbudowano na obszarach dawnych działek oraz pól uprawnych, które zostały przyłączone do Legnicy przed rokiem 1945. Rozpoczęcie budowy pierwszych bloków mieszkalnych miało miejsce w 1972 roku.
Początkowo planowano, aby osiedle nosiło nazwę Górka. Jednak w 1973 roku, z okazji obchodów roku kopernikańskiego, władze miasta zadecydowały o nadaniu osiedlu imienia Mikołaja Kopernika.
Ostatnie budynki mieszkalne oddano do użytku w 1992 roku, co zakończyło proces budowy tego charakterystycznego miejsca w Legnicy.
Zabudowa
Podstawowy kształt osiedla Mikołaja Kopernika tworzą budowle realizowane w technologii Wrocławskiej Wielkiej Płyty, zlecone przez Legnicką Spółdzielnię Mieszkaniową. Wzniesiono tutaj jedenastokondygnacyjne wieżowce, które są uporządkowane w orientacji północ-południe, a także pięciokondygnacyjne budynki mające układ równoleżnikowy, tj. na osi wschód-zachód. Warto zaznaczyć, że boczne ściany tych budynków nie mają okien, a w ścianach frontowych brak jest balkonów. Cechą charakterystyczną dla różnych jednostek osiedla jest ich długość. Na Koperniku II występuje zróżnicowany układ klatek schodowych zarówno w przypadku niższych budynków (6 domów), jak i wieżowców (6), podczas gdy na Koperniku I spotkamy jedynie trzy ujednolicone formy bloków. Tutaj 11-kondygnacyjne wieżowce mierzą 150 m długości i mają po 14 klatek (6), a przy pięciokondygnacyjnych budynkach wyróżniają się dwa warianty: z trzema (20) lub dwunastoma klatkami (6). Całość osiedla, wkomponowanego w tereny zielone, jest dziełem architektów Bogny i Kazimierza Klimczewskich.
W kolejnych latach na terenie osiedla pojawiały się różne obiekty, takie jak pięć sklepów samoobsługowych, które obecnie przynależą do sieci Mercus, POLO, Intermarche, Społem oraz Biedronka. Ponadto wybudowano obiekty szkolno-oświatowe, w tym żłobki, przedszkola oraz Szkołę Podstawową nr 7, która dysponuje zmodernizowanym krytym basenem o nazwie Delfinek. Na terenie osiedla znajduje się również Spółdzielczy Dom Kultury Kopernik, kościół Matki Bożej Królowej Polski, kościół pw. Św. Wojciecha, a także tereny rekreacyjne, w tym Park Bielański oraz odkryty basen. Osiedle wzbogacone jest o istniejące banki, urzędy pocztowe, przychodnię, pawilony usługowe, stacje paliw, parkingi oraz targowisko.
W około roku 1987 na ulicy Astronomicznej w jednostce Kopernik I powstały pięciokondygnacyjne budynki, które stylistycznie nawiązują do uprzednio istniejących, lecz wykonane były w innej technologii – ceglanej, odbiegającej od pierwotnych zamysłów architektonicznych pod względem kształtu oraz rozmieszczenia. Wzdłuż alei Piłsudskiego, w okolicy ulicy Horyzontalnej, wzniesiono także kilka dwukondygnacyjnych domków, które składają się z parterowej strefy usługowej oraz piętra, które jest przestrzenią mieszkalną.
W latach 1994–2014 Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa zrealizowała program termomodernizacji wszystkich budynków osiedla. W wyniku tego bloki uzyskały jednolitą stylistykę, jednakże różniły się kolorystyką, co dotyczyło dwóch schematów przyjętych dla wieżowców i pięciokondygnacyjnych budowli. Do lutego 2014 roku wszystkie budynki na osiedlu przeszły modernizację.
Obecnie na terenie osiedla znajdują się również przedwojenne budynki, w tym Szkoła Podstawowa nr 6, Archiwum Państwowe przy al. Piłsudskiego, gmach Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego oraz kamienice usytuowane przy ulicy Wrocławskiej.
Komunikacja
W obrębie osiedla Kopernika wytyczono kluczowe ulice, które kształtują jego północną i zachodnią granicę. Na północy mamy ul. Wrocławską, natomiast na zachodzie ul. Moniuszki. Przez środek osiedla przebiega al. Piłsudskiego, która jest dwujezdniową trasą o ograniczonej liczbie skrzyżowań oraz przejść dla pieszych, dzielącą osiedle na dwie części.
Te same ulice są również jedynymi trasami, po których poruszają się autobusy komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej, w tym PKS i przewoźników prywatnych, obsługujących głównie kierunki Prochowice i inne miasta LGOM. Na ul. Moniuszki znajduje się przystanek autobusowy obsługujący linie 23 oraz N1. Wzdłuż ul. Wrocławskiej znajduje się trzy przystanki dla linii: 1, 2, 10, 24, 28, N1 oraz N2. Natomiast przy al. Piłsudskiego są dwa przystanki, gdzie zatrzymują się linie 3, 6, 8, 15, 16, 18, 23, 28, N1 i N2.
Ważący element dla komunikacji w rejonie osiedla jest wiadukt, który otwarto częściowo w 1987 roku, a w pełni zakończono jego budowę w 1994 roku. Łączy on osiedle Kopernika z osiedlem Piekary. Pod wiaduktem zlokalizowany jest kolejowy przystanek osobowy, funkcjonujący od 1986 roku, noszący nazwę Legnica Piekary, choć z racji położenia jedynego peronu zbliżonego do osiedla Kopernika.
Dodatkowym atutem w komunikacji osiedla jest ścieżka rowerowa, która biegnie wzdłuż południowej jezdni al. Piłsudskiego, rozciągająca się na całym obszarze osiedla. Warto zaznaczyć, że wszystkie drogi wewnątrzosiedlowe na osiedlu Kopernika mają równorzędny charakter. Osiedle objęte jest także strefą ograniczonej prędkości, znanej jako strefa „tempo 30”, co podnosi poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
Przypisy
- Urząd Miasta Legnicy: Kolejna atrakcja w Rynku. Kopernikańska mozaika wraca do świetności
- Lca.pl: Wieżowiec w centrum do remontu
- Na podstawie corocznych informatorów Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej
- Na podstawie mapy załączonej do książki M. Juniszewskiego "Nazwy ulic i placów Legnicy", Legnica 2000
- Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. legnickasm.pl:80.
- "Legnica. Zarys monografii miasta" pod redakcją Dąbrowskiego S. Wrocław-Legnica 1998.
- a b c d Gumiński T., Wiśniewski E., "Legnica. Przewodnik po mieście", Legnica 2001, str. 122
- Data z tabliczek pamiątkowych na wjazdach od strony os. Kopernika
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Sienkiewicza (Legnica) | Pawice (Legnica) | Piekary (Legnica) | Osiedle Ptasie (Legnica) | Osiedle Asnyka (Legnica) | Osiedle Białe Sady | Piekary Wielkie (Legnica)Oceń: Osiedle Mikołaja Kopernika (Legnica)