Jerzy Różycki to postać, która z pewnością zasługuje na uwagę. Urodził się 1 kwietnia 1953 roku w Legnicy i od tego czasu rozpoczął swoją fascynującą karierę w polskiej muzyce.
Jako piosenkarz i gitarzysta, Różycki zyskał uznanie na krajowej scenie muzycznej, przyczyniając się do rozwoju polskiej twórczości artystycznej.
Kariera muzyczna
Kariera Jerzego Różyckiego rozkwitła w 1974 roku, kiedy to odnotował swoje pierwsze sukcesy z zespołem 2 Maj. Warto wspomnieć, że jego grupa zdobyła 1. miejsce w przeglądzie Supergrupa 74, przyznaną przez jury pod przewodnictwem Dariusza Michalskiego. Ten sam rok przyniósł mu także udział w Krakowskim Festiwalu Piosenek i Piosenkarzy Studenckich, co zaowocowało wyróżnieniem i wyjazdem na Festiwal Famę.
Od 1976 roku artysta nawiązał współpracę z Estradą Rzeszowską oraz z grupą Full. Chwytając nowe możliwości, współpracował również z warszawskim zespołem wokalnym Gem, łącząc siły z takimi osobistościami jak Annie Jantar oraz Marianna Wróblewską, towarzysząc im podczas koncertów i nagrań. W 1978 roku Różycki przeszedł do grupy wokalnej Familia.
Na przełomie lat 1979 i 1980 zespół przeszedł reorganizację, co skutkowało odejściem wokalisty oraz Barbary Pysz i Marcela Trojana, którzy postanowili założyć nowy zespół, początkowo nazywający się Gang. Po roku działalności zmienili nazwę na Gang Marcela, dając początek swoim największym hitom. Grupa zaistniała m.in. dzięki utworom takim jak: Tyle złamanych serc, Zaświeciła moja gwiazda, czy Ojciec żył tak jak chciał. W tym czasie zespół miał okazję towarzyszyć Krzysztofowi Krawczykowi oraz Maryli Rodowicz, występując na koncertach w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Czechosłowacji, Węgrzech oraz w Związku Radzieckim.
Po nagraniu polskiej wersji bardzo popularnego utworu Some broken hearts never mend, zespół Gang Marcela podjął samodzielne koncertowanie i nagrywanie. W 1985 roku zespół zdobył trzecią nagrodę na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, jednak od lipca tegoż roku przestał istnieć. Po pewnym czasie Jerzy Różycki, dzięki namowom Andrzeja Kosmali, ówczesnego dyrektora Poznańskiego Oddziału Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych, podjął decyzję o rozpoczęciu kariery solowej jako „Samotny Gangster.”
W nowej odsłonie swoje utwory nagrał na płycie o tej samej nazwie, na której znalazły się przeboje: W cieniu wierzb (polska wersja przeboju Gazebo pt. I Like Chopin), Napiszę do Ciebie oraz Samotność czeka na peronie w duecie z Krystyną Giżowską. Jego kariery nie można pominąć także w kontekście współpracy z Krzysztofem Krawczykiem oraz poznańskim zespołem KK Studio Singers. Dodatkowo, w 1999 roku występował gościnnie na Pikniku Country.
Różycki nie ustawał w koncertowaniu i w 2002 roku współpracował z zespołem Jasmine Trio. Warto zaznaczyć, że założył również swój zespół, który otrzymał nazwę Bazar Różyckiego. Po latach, w 2008 roku, artysta postanowił reaktywować zespół 2 Maj, z którym dał kilkanaście koncertów oraz wydał nowy album zatytułowany Ludzie, nie ukrywajcie uczuć. Na płycie znalazły się zarówno nowe utwory, jak i zrealizowane na nowo hity z lat 70., które zyskały nową wersję dzięki siostrzeńczej gliwickiej grupie Mezzoforte.
Dyskografia
z zespołem Gang Marcela
Albumy
W karierze Jerzego Różyckiego, znaczącą część twórczości stanowią następujące albumy:
- 1993: The Best Of… (wyd. Ania Box Music, 043, MC),
- 1993: Byle do przodu (wyd. SCD 008),
- 1993: Kolędy i Pastorałki (wyd. Ania, 010 MC),
- 1984: Country and Eastern (wyd. Tonpress N-70),
- 1984: Tyle złamanych serc (wyd. Muza SX 2192, PA).
Kasety magnetofonowe
Wśród wydanych kaset magnetofonowych znajdziemy:
- 1994: The Best of … (wyd. MRP – Kraków, RM 023 MC),
- The Best Of … (wyd. Top Music, P 032 MC),
- 1997: Złote przeboje (wyd. MMP – Bielsko Biała, GM-02/97 MC).
Z zespołem 2 Maj
Albumy
Współpraca Jerzego Różyckiego z zespołem 2 Maj zaowocowała albumem:
- 2010: Ludzie, nie ukrywajcie uczuć (wyd. Radio Opole).
Przypisy
- a b Familia (szkic biogramu). 24.07.2016 r. [dostęp 11.07.2023 r.]
- Notka o zespole Familia, która powstała na podstawie przeglądu prasy sprzed lat. 11.06.2009 r. [dostęp 11.07.2023 r.]
- Kalendarium – Kwiecień [online], pfm.pl [dostęp 05.10.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Marek Pająk | Jacek Grondowy | Marzena Kipiel-Sztuka | Anna Dymna | Joanna Jarmołowicz | Max Buchholz | Patrycja Kamola | Sebastian Plewiński | Damian Kowal | Popek (raper) | Janusz Chabior | Tomasz Kot (aktor) | Ryszard Misiek | Benjamin Bilse | Kuki (wykonawca) | Agnieszka Litwin | Jagoda SzmytkaOceń: Jerzy Różycki (piosenkarz)