Marcin Robert Majewski to postać o istotnym znaczeniu w dziedzinie teologii i biblistyki.
Urodził się 31 marca 1980 roku w Legnicy. Obecnie pełni rolę wykładowcy oraz profesora na dwóch renomowanych uczelniach wyższych w Polsce, a mianowicie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Jego dorobek naukowy obejmuje liczne badania w zakresie teologii, które przyczyniają się do pogłębiania wiedzy o biblistyce.
Kariera naukowa
Marcin Majewski w latach 1999–2004 odbył studia teologiczne na Papalnej Akademii Teologicznej w Krakowie. Następnie, w okresie od 2004 do 2008 roku, rozwijał swoją wiedzę w zakresie teologii biblijnej na tej samej uczelni, gdzie w 2008 roku obronił pracę doktorską pt. Mieszkanie Chwały. Teologia sanktuarium Izraela na pustyni, napisaną pod kierunkiem Tadeusza Brzegowego. W roku akademickim 2003/2004 wykonał również kroki w kierunku nauki języka hebrajskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W 2004 roku ukończył także podyplomowe studia dziennikarskie na PAT, co otworzyło mu dodatkowe drzwi w sferze edukacji i komunikacji. Od roku 2006 Majewski prowadzi zajęcia z języka hebrajskiego biblijnego w WSD oo. Paulinów z siedzibą w Krakowie. Z kolei od 2008 roku wykłada przedmioty biblijne w WSD oo. Franciszkanów oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.
W 2019 roku uzyskał prestiżowy stopień doktora habilitowanego w obszarze nauk teologicznych. Jest aktywnym członkiem wielu stowarzyszeń naukowych, w tym The Society of Biblical Literature (SBL), European Association of Biblical Studies (EABS), oraz Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Dodatkowo działa w Sekcji Biblijnej Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich oraz w Radzie Naukowej Komisji Nauk Filologicznych PAN w Wrocławiu. Ponadto, Marcin Majewski współpracuje z Zespołem Języka Religijnego przy Radzie Języka Polskiego.
Nagrody i wyróżnienia
Marcin Majewski osiągnął znaczące sukcesy w swojej karierze, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, które potwierdzają jego wkład w dziedzinę teologii i tłumaczeń.
- 3. miejsce w prestiżowym konkursie na Teologiczną Książkę Roku, który został zorganizowany przez Polską Akademię Nauk, za dzieło „Pięcioksiąg odczytany na nowo” w roku 2019,
- Nagroda Rektora UPJP II przyznana w roku 2023,
- Nagroda FENIKS za tłumaczenie i komentarz do dzieła: Teksty z Ugarit. Tłumaczenie i komentarz. Tom I-III, przyznana w 2024 roku.
Wybrane publikacje
Marcin Majewski jest autorem wielu ważnych publikacji, które wnoszą istotny wkład w dziedzinę teologii oraz studiowania Biblii.
- Mieszkanie Chwały. Teologia sanktuarium Izraela na pustyni (Wj 25 – 31 i 35 – 40), Wydawnictwo Naukowe PAT, Kraków 2008,
- W stronę Ziemi Obiecanej. Komentarz do Księgi Wyjścia, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2011,
- Archeologia czasów i miejsc biblijnych, UPJP II, wydanie II, Kraków 2014,
- UGARIT – historia, religia, literatura, język na tle Biblii Starego, UPJP II, wydanie II, Kraków 2010,
- Testamentu Kursu języka hebrajskiego w czasopiśmie „Biblia krok po kroku”,
- Jak przekłady zmieniają Biblię. O tłumaczeniu Pisma Świętego raz jeszcze, UPJPII, Kraków 2013,
- Pięcioksiąg odczytany na nowo: Przesłanie autora kapłańskiego (P) i jego wpływ na powstanie Pięcioksięgu, Wydawnictwo Naukowe UPJP II, Kraków 2018,
- Tora. Rozmowa o pierwszych pięciu księgach Biblii, Vocatio Oficyna Wydawnicza, 2022 (razem z Pawłem Biedziakiem),
- oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Przypisy
- Marcin Majewski - Studenci, pracownicy - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie [online], www.usosweb.uj.edu.pl [dostęp 25.01.2021 r.]
- MarcinM. Majewski MarcinM., Jak przekłady zmieniają Biblię. O tłumaczeniu Pisma Świętego raz jeszcze [online] [dostęp 25.01.2021 r.] (ang.).
- Skład osobowy Koła Współpracowników Zespołu Języka Religijnego [online], rjp.pan.pl [dostęp 25.01.2021 r.]
- Habilitacje. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. [dostęp 15.02.2020 r.]
- Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, 25.01.2021 r., ISBN 978-83-7438-651-7.
- ArkadiuszA. Cichosz ArkadiuszA., Teologiczna Książka Roku 2018 [online], Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu [dostęp 25.01.2021 r.] (pol.).
- a b Waldemar Chrostowski, Barbara Strzałkowska, Marcin Kowalski Stowarzyszenie Biblistów Polskich - członkowie zwyczajni (stan w dniu 07.06.2015 r.), w: Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia Biblistów Polskich, nr 12 (2015), s. 154-155
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Edyta Jurkowlaniec-Kopeć | Jacek Oleksyn | Marek Derwich | Jerzy Liban | Andrzej Myc | Krzysztof Grygajtis | Leopold Kronecker | Heinrich Wilhelm Dove | Grażyna Krzanowska | Marek Bem | Lesław Bielak | Krystyna Kłosińska | Antoni BukalukOceń: Marcin Majewski